Zastosowanie kostki brukowej w urządzeniu ogrodu

Zastosowanie kostki brukowej w urządzeniu ogrodu

855
0
PODZIEL SIĘ

Zagospodarowanie otoczenia domu jest przysłowiową kropką nad „i” w wyglądzie całej posesji, a równocześnie jej wizytówką. Równie ważne jest zaplanowanie zieleni, małej architektury i alejek w ogrodzie.

Rodzaje kostki brukowej

Chodnik od bramy do domu, podjazd najczęściej wykonujemy z kostki brukowej, ale możemy wykorzystać ją także do wykonania innych elementów.

W zależności od przeznaczenia możemy zastosować różne rodzaje kostki:
• Kostka kamienna – najczęściej wykonywana z granitu lub bazaltu jest niezwykle trwała, ale droga. Jej szlachetny wygląd sprawia, że układa się z niej chodniki przy zabudowie o charakterze zabytkowym.
• Kostka betonowa – bardzo popularna ze względu na niską cenę i możliwości szerokiego zastosowania. Kostka betonowa może być jednowarstwowa (barwnik dodaje się do całego mieszanego materiału) lub dwuwarstwowa (barwiona jest tylko warstwa wierzchnia – lico).

Zastosowanie kostki

Kostka brukowa stosowana jest przede wszystkim do wykonywania podjazdów, dojścia do domu lub wyłożenia całego podwórka.
Różnorodność kształtów i kolorów sprawia, że może być wykorzystywana w znacznie szerszym zakresie, nadając toczeniu estetyczny i harmonijny wygląd. Schody wejściowe, opaska wokół domu będą stanowić doskonałe uzupełnienie całości. Mogą mieć kolor elewacji (będą stanowić całość) lub kontrastowy (będzie podkreślać bryłę budynku).

Wijące się ścieżki mogą prowadzić w zakątki ogrodu o różnym przeznaczeniu. Ścieżka w odcieniach koloru żółtego bardzo dobrze będzie współgrała z drewnianymi elementami małej architektury, np. drewnianą altanką. Kostka w odcieniach brązu lub czerwieni może prowadzić do brukowego placyku przeznaczonego na grillowanie.

Kostka brukowa daje duże możliwości aranżacyjne. W kształcie walca doskonale będzie wyglądała jako palisada oddzielająca treny zielone (klomby, tarasy). To nadaje ład przestrzenny i nie pozwala na niekontrolowany rozrost roślin.

Coraz częściej kostka wykorzystywana jest także do wykonywania altan, oczek wodnych, murków oporowych, które wprowadzają efekt urozmaicenia ogrodu i przełamują monotonię płaskiej powierzchni.

Zgodnie z najnowszymi trendami coraz częściej łączy się kostkę o różnej fakturze, kolorystyce i kształtach. Dzięki temu można uzyskać bardzo ciekawe efekty. Warto jednak pamiętać, że „co za dużo, to nie zdrowo” i wszystkie elementy powinny być wcześniej starannie zaprojektowany.

Wpis został stworzony przy współpracy www.mbwesolek.pl zajmującego się sprzedażą m.in. kostka brukowa Konin, kostka brukowa Kalisz

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ