Wielkanoc 2016 – kiedy wypada?

Wielkanoc 2016 – kiedy wypada?

568
0
PODZIEL SIĘ

W trakcie roku kalendarzowego odbywa się mnóstwo świąt, zarówno tych religijnych, państwowych, jak i świeckich. Z pewnością dla wszystkich chrześcijan najważniejszą uroczystością jest Wielkanoc, która związana jest z upamiętnieniem zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Śmierć i ponowne przyjście na świat Jezusa określane jest przez kościół jako upadek, a następnie zwycięstwo wiary w walce ze złem. Wszystko to sprawia, że święto stanowi kluczowy moment dla wszystkich wierzących.

Znaczenie święta

Bezpośrednio przed uroczystościami Wielkiej Nocy następuje okres nazywany Wielkim Tygodniem, który jest okazją do zadumy i przemyślenia męki pańskiej, a także do lepszego zrozumienia znaczenia omawianego święta. Niedziela wielkanocna poprzedzona zostaje Wigilią Paschalną. W jej trakcie zapalona zostaje specjalna świeca (Paschał), która jest symbolem zmartwychwstania Jezusa.

Wielkanoc przypada na różne dni, ponieważ, według ustaleń soboru nicejskiego z 325 roku, powinna odbyć się w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni Księżyca. Wszystko to sprawia, że ostateczna data może przypaść na okres pomiędzy 22 marca, a 25 kwietnia. W tym roku Wielkanoc będzie obchodzić 27 marca.

Religijne obrzędy i wielkanocne, tradycyjne zwyczaje

Z uwagi na znaczenie święta, w jego trakcie ustanowione zostają dni wolne od pracy, dzięki czemu jesteśmy w stanie w sposób głębszy przeżywać śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.

Dzień przed obchodami Wielkiej Nocy wierni spotykają się w kościele, aby poświecić koszyczki wielkanocne, w których znajdują się rozmaite produkty spożywcze – jajka, chleb, kiełbasa, sól czy specjalnie skonstruowane baranki. W niedzielę wielkanocną w kościołach przeprowadzane są rezurekcje, po nich zaś polskie rodziny zasiadają do tradycyjnego śniadania wielkanocnego, w trakcie którego spożywa się produkty ze święconki. Tradycyjnymi wielkanocnymi potrawami są różnej maści wypieki. Spośród nich wymienić należy mazurka oraz babkę. Wielkanoc jest także okazją do świętowania nadejścia wiosny.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZmiana czasu na letni 2016 – kiedy?
Następny artykułPrima aprilis 2016 – kiedy wypada?
Od wielu lat zajmuję się tematyką biznesu oraz mody. Każdego dnia staram się dzielić swoimi doświadczeniami z czytelnikami wielu serwisów Internetowych. Prywatnie pasjonatka fotografii oraz łucznictwa.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ