Usługi podatkowe – jak korzystać z biura rachunkowego

Usługi podatkowe – jak korzystać z biura rachunkowego

427
0
PODZIEL SIĘ

W naszym kraju system podatkowy jest dosyć zawiły i skomplikowany. Dlatego korzystanie z usług biura rachunkowego staje się powoli koniecznością. Jeśli więc prowadzimy przedsiębiorstwo, pozwólmy, by nasze podatki rozliczali inni. Dzięki temu zaoszczędzimy czas i będziemy mogli skupić się na prowadzonej działalności gospodarczej.

Usługi podatkowe – co obejmują?

Prowadzenie szeroko zakrojonych usług podatkowych niezbyt wiele mówi o działalności danego biura rachunkowego. Konieczne jest pewne wyszczególnienie, które pozwoli nam dokładniej przyjrzeć się tej usłudze i zdefiniować usługi specjalistyczne, mieszczące się w jej ramach.

1. Doradztwo przy wyborze formy prowadzonej działalności gospodarczej. Tak się składa, że decyzja o tym, jaką formę prowadzenia działalności gospodarczej wybierzemy, będzie rzutować na nasze podatki i sposoby ich rozliczenia. Niektóre formy działalności są korzystniejsze, a niektóre nie. Dlatego warto poradzić się specjalistów co wybrać, by z jednej strony byłoby to jak najlepiej dopasowane do tego, co chcemy zrobić, a z drugiej strony – by było jak najbardziej opłacalne dla nas.

2. Optymalizacja podatkowa – obowiązkiem każdego biura rachunkowego jest prowadzenie działań w zakresie tak zwanej optymalizacji podatkowej. Na czym ona polega? W głównej mierze na kontroli zdarzeń gospodarczych mających miejsce w danym przedsiębiorstwie i – na podstawie tych danych – ewentualnemu zmniejszeniu (w legalny sposób) opłat podatkowych. W ten sposób minimalizujemy koszty naszego przedsiębiorstwa i jednocześnie upraszczamy kwestie podatkowe.

3. Reprezentacja przed organami skarbowymi – fiskus od czasu do czasu przeprowadza kontrole zapisów w księgach rachunkowych. Zadaniem biura rachunkowego jest profesjonalne sporządzenie wszystkich zapisów i ewidencji tak, by wynik kontroli ze strony Urzędu Skarbowego był pozytywny. Co więcej – w razie poważnych wątpliwości i przekazania sprawy na drogę sądową, biuro rachunkowe jest zobowiązane do reprezentowania swojego Klienta przed sądem.

4. Wydawanie wniosków o interpretację podatkową – niektóre zapisy w przepisach podatkowych są zbyt skomplikowane i niejednoznaczne. Dlatego biuro rachunkowe Poznań jest zobowiązane do sporządzania (w razie takowej potrzeby) stosownych wniosków interpretacyjnych, których rolą jest wyjaśnienie bardziej zawiłych zagadnień. Rolą biura rachunkowego jest w miarę szybkie sporządzanie takich wniosków, głównie ze względu na ewentualne sprawy sądowe, jakie fiskus mógłby założyć jego Klientowi z tytułu, np niezapłaconego podatku.

5. Sporządzanie opinii dotyczących prawa podatkowego – biura rachunkowe Poznań są zobowiązane do wydawania opinii w zakresie prawa podatkowego. Opinie te mają charakter doradczy i stają się ważnym argumentem w procesie podejmowania decyzji przez firmę kliencką. Opinie te winne być sporządzane zgodnie z najnowszymi regulacjami podatkowymi i z uwzględnieniem nowelizacji, pojawiających się w zasadzie co rok lub nawet częściej.

6. Pomoc w zakresie wypełniania deklaracji podatkowych – biuro rachunkowe Poznań w ramach szeroko rozumianych usług podatkowych może też zdecydować się na kompleksową pomoc w zakresie wypełniania deklaracji podatkowych i szeroko rozumianego doradztwa podatkowego, również w zakresie klientów indywidualnych, związanych bezpośrednio z Klientem.

7. Rozliczenie podatkowych narzutów płacowych – w ramach prowadzonej działalności podatkowo – kadrowej, każde biuro rachunkowe Poznań winno rozliczać należny fiskusowi podatek, związany z wynagrodzeniami pracowników. Co więcej – w ramach listy płac i listy RMUA wszystkie te dane powinny być dokładnie zdefiniowane i przejrzyście zapisane na stosownych dokumentach.

Przy wyborze biura rachunkowego warto sprawdzić, czy pracuje ono w oparciu o odpowiednią ustawę, definiującą zakres praw i obowiązków stron w zakresie doradztwa podatkowego. W tym przypadku mamy do czynienia z Ustawą z dnia 5 lipca 1996 roku o doradztwie podatkowym oraz zasady etyki doradców podatkowych, która jasno określa nasze prawa i obowiązki.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDo czego potrzebny jest kurs z księgowości?
Następny artykułDlaczego warto kupić folię samochodową?
Od wielu lat zajmuję się tematyką biznesu oraz mody. Każdego dnia staram się dzielić swoimi doświadczeniami z czytelnikami wielu serwisów Internetowych. Prywatnie pasjonatka fotografii oraz łucznictwa.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ