Umowa kupna sprzedaży samochodu – wzór 2017

Umowa kupna sprzedaży samochodu – wzór 2017

1614
0
PODZIEL SIĘ

Zakup samochodu wydaje się popularnym przedsięwzięciem, wymagającym wypełnienia kilku formalności przez obie strony transakcji. Między innymi niezbędne staje się podpisanie specjalnie przygotowanej umowy, w ramach której zawarte są szczegółowe dane sprzedającego oraz kupca, jak również charakterystyka pojazdu, będącego przedmiotem sprzedaży. Jak dokładnie przebiegają formalności związane ze sprzedażą i zakupem pojazdu? O tym w dalszej części artykułu.

Umowa kupna sprzedaży samochodu – jak powinna wyglądać?

Na wstępie rozważań, odnoszących się do umowy sporządzanej w procesie kupna samochodu, warto zaznaczyć, że istnieje mnóstwo wzorów podobnego dokumentu, które możliwe są do pobrania za pośrednictwem internetu. Wydaje się, że zasadne staje się skorzystanie z podobnych wzorów, posiłkując się nimi podczas konstruowania własnego egzemplarza umowy.

Z pewnością umowa kupna sprzedaży samochodu powinna zawierać:

– dane osobowe kupującego i sprzedającego, uzyskane z dowodów osobistych obydwu stron transakcji

– dane pojazdu, w których należy uwzględnić markę, model oraz numer nadwodzia oraz numer rejestracyjny, jak również przebieg silnika

– kwotę transakcji oraz informację o sposobie rozliczenia

– stan pojazdu w momencie sprzedaży oraz tak zwaną odpowiedzialność za wady, które nie zostały ujawnione przez sprzedającego

Umowę należy sporządzić w dwóch jednakowo brzmiących egzemplarzach – co ważne, nie musi ona przyjmować formy drukowanej, może zostać wykonana odręcznie. Obydwa egzemplarze powinny zostać podpisane przez strony transakcji.

Na co zwracać uwagę podczas transakcji kupna – sprzedaży samochodu?

Będąc osobą sprzedającą pojazd, istotne podczas realizowania omawianej transakcji okazuje się zachowanie ostrożności odnoszącej się do prezentowania stanu pojazdu. Warto pozostać szczerym i nie koloryzować, w celu zachęcenia klientów do zakupu. Umowa kupna sprzedaży samochodu powinna bowiem zawierać wyłącznie rzeczywiste informacje. Dodatkowo warto zgłosić fakt sprzedaży do Wydziału Komunikacji, w celu ustalenia nowego właściciela samochodu. Kupujący z kolei powinien podjąć się przerejestrowania pojazdu.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ