PODZIEL SIĘ

Jeszcze kilkanaście lat temu standardem łączności w telefonach z najwyższej półki była łączność IrDA. Wraz z biegiem czasu została ona wyparta przez technologię Bluetooth, zaś obecnie możemy obserwować aktywny rozwój kolejnej technologii komunikacji bezprzewodowej, która już na dobre zagościła w naszych smartphone – mowa oczywiście o technologii NFC. Co powinniśmy o niej wiedzieć? W jakiś sposób działa technologia NFC w naszym telefonie i do czego możemy ją wykorzystać?

Czym jest NFC?

Już na samym początku warto rozwinąć skrót NFC – pełna nazwa technologi to Near Field Communication, co tłumaczyć możemy jako komunikacja bliskiego zasięgu lub bliskiego pola. Czym to jednak jest? Najogólniej opisując technologię NFC można tutaj wskazać, że jest to bezpośrednia komunikacja pomiędzy urządzeniami dzięki modułowi Near Field Communication pracującego na częstotliwości 13,56 MHz, która to możliwa jest przy zachowaniu odstępu pomiędzy urządzeniami nie większego niż około 20 centymetrów. W pewnym sensie jest to wykorzystanie i rozwinięcie technologii znanej z kart zbliżeniowych, choć tutaj pozwala niemal na dowolne przekazywanie informacji.

Ograniczenia transferu?

Bardzo często w przypadku porównywań do innych technologii pojawiają się zarzuty, że NFC jest znacznie wolniejsze od technologii Bluetooth – jest to co prawda słuszny zarzut, jednak jego twórcy nie biorą pod uwagę zupełnie innych aspektów wykorzystania technologii NFC, która nie wymaga wstępnego parowania urządzeń ze względu na bezpieczeństwo technologii związane z koniecznością niemalże bezpośredniego kontaktu między urządzeniami, a także potrzebuje znacznie mniej energii do swojego działania.

Dwa tryby działania

Najbardziej innowacyjną rzeczą w przypadku technologii NFC, którą możemy wykorzystywać właśnie w naszych telefonach, które mamy zawsze przy sobie, są dwa tryby działania. Pierwszym z nich jest tryb aktywny, w którym oba urządzenia mają swoje własne zasilanie i generują sygnał, zaś drugim, z którym wiążą się największe możliwości, jest tryb pasywny – wystarczy, że tylko jedno z urządzeń generuje sygnał i ma własne zasilanie, aby po zbliżeniu do tzw. tagu NFC odczytać z niego informację. Jest to obecnie wykorzystywane na wszelkiego rodzaju plakatach, ubraniach czy chociażby reklamach, gdzie wystarczające jest odesłanie do konkretnych informacji – jednocześnie jest to technologia mniej zawodna i pozwalająca przekazać więcej informacji niż popularne do tej pory kody QR.

Zastosowanie?

Wspomnieliśmy już o zastosowaniu technologii NFC w marketingu i reklamie, jednak to nie wszystkie możliwe zastosowania. Wbrew pozorom jedynym ograniczeniem jest tutaj nasza wyobraźnia i to, gdzie i z jakimi informacjami tag NFC umieścimy. Możliwości są wręcz ogromne! Coraz częściej wykorzystuje się również NFC jako realizację płatności – telefon pełni wtedy rolę naszej karty zbliżeniowej.

NFC w telefonie

Podsumowując, pozostaje mieć nadzieję, że technologia NFC będzie cały czas się rozwijała, a tym samym będziemy mogli z niej korzystać w kolejnych sferach naszego codziennego życia!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZasiłek macierzyński w 2016
Następny artykuł7 sposobów na otwarcie butelki wina bez korkociągu
Od wielu lat zajmuję się tematyką biznesu oraz mody. Każdego dnia staram się dzielić swoimi doświadczeniami z czytelnikami wielu serwisów Internetowych. Prywatnie pasjonatka fotografii oraz łucznictwa.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ