Styl skandynawski w domu – jak urządzić mieszkanie?

Styl skandynawski w domu – jak urządzić mieszkanie?

594
0
PODZIEL SIĘ

Styl skandynawski staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Wynika to z tego, że łączy on w sobie elegancję, prostotę i funkcjonalność. Dzięki niemu nasz dom zmieni się w miejsce, w którym odpoczniemy, zregenerujemy siły i wyciszymy się. Do tak urządzonych wnętrz będziemy chętnie wracać po ciężkim dniu w pracy.

Jak powstał?
Powstanie stylu skandynawskiego zawdzięczamy przede wszystkim… szwedzkiej pogodzie! Ze względu na panujące w tamtym kraju długie zimy i to, że jest tam niewiele słońca, Szwedzi starali się, by ich wnętrza były jak najbardziej jasne i pogodne. Do popularyzacji tego stylu przyczynił się również malarz Carl Larsson, który na swoich akwarelach prezentował własny dom urządzony prosto i funkcjonalnie. Styl ten spodobał się do tego stopnia, że zaczął być powszechnie naśladowany.

Kolory
Kolorem dominującym w stylu skandynawskim jest oczywiście biel. Jest ona nie tylko elegancka i uniwersalna, sprawi także, że wnętrze wyda się jaśniejsze i przestronniejsze. Taki kolor ścian będzie świetnie komponował się z meblami i przeróżnymi dodatkami. Charakterystyczne dla stylu skandynawskiego są połączenia bieli z szarością albo różnymi odcieniami niebieskiego. Barwa ta dominuje w całym pomieszczeniu, nie tylko na ścianach, białe mogą być również meble, podłogi, a także dodatki.

Meble
Jednym z głównych wyznaczników stylu skandynawskiego jest jego funkcjonalność, która sprawia, że otaczamy się tylko najpotrzebniejszymi przedmiotami. Meble powinny być przede wszystkim użyteczne, proste i eleganckie. Powinny być wykonane z jasnego drewna albo pomalowane na biało. Nowoczesne meble możemy łączyć ze starymi komodami albo szafami, poddanymi wcześniej renowacji. W ten sposób nadamy naszemu wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Właśnie tak postępują często sami Szwedzi, którzy nie znoszą pozbywać się mebli nadających się jeszcze do użytku.

Dodatki
Ze względu na rządzący tym stylem minimalizm, w takich wnętrzach nie odnajdziemy zbyt wielu niepraktycznych dekoracji i bibelotów. Pozwalamy sobie na zaledwie kilka dekoracji, ale za to dbamy o to, by jak najlepiej pasowały do całego wystroju i jednocześnie oddawały nasz własny charakter. Dodatki muszą być dostrojone do pomieszczenia, dlatego powinny być dość proste i skromne. Ważna jest tu pomysłowość, zamiast kupować gotowe obrazy czy ramki na zdjęcia, postarajmy się samodzielnie udekorować nasz dom. Możemy na przykład stworzyć na jednej ze ścian kolaż z czarno-białymi zdjęciami, samodzielnie zbić ramki z kawałków drewna, pomalować niepotrzebne już nikomu doniczki albo ustawić na stoliku stare kieliszki, które będą pełnić funkcję świeczników. Ponieważ w naszym domu dominować będzie biel i szarość, warto zdecydować się na dodatki w bardziej zdecydowanych kolorach, dzięki czemu ożywimy wnętrza.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPod słońcem Peru- Camino de Inca
Następny artykułSposoby ogrzewania wody w domach
Od wielu lat zajmuję się tematyką biznesu oraz mody. Każdego dnia staram się dzielić swoimi doświadczeniami z czytelnikami wielu serwisów Internetowych. Prywatnie pasjonatka fotografii oraz łucznictwa.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ