Początek astronomicznej wiosny 2016 – pierwszy dzień wiosny

Początek astronomicznej wiosny 2016 – pierwszy dzień wiosny

576
0
PODZIEL SIĘ

W trakcie długich, zimowych miesięcy wielu ludzi z utęsknieniem wypatruje pierwszych oznak nadchodzącej wiosny. Fałdy śniegu, minusowe temperatury i trzaskający wiatr potrafią zmęczyć nawet najbardziej zahartowanego człowieka, toteż pierwsze temperatury powyżej 10-15 stopniu są witane przez nas z szerokim uśmiechem na twarzy.

Początek astronomicznej wiosny następuje w nocy z 20 na 21 marca, kiedy to mamy do czynienia z tak zwaną równonocą wiosenną. Właśnie po tym wydarzeniu słońce mocniej oświetla półkulę północną, na której się znajdujemy.

Równonoc wiosenna w kulturze

Poza wszelkimi wydarzeniami natury astronomicznej, a także meteorologicznej, początek astronomicznej wiosny związany jest również z wieloma uroczystościami. Przed 155 rokiem p.n.e w Starożytnym Rzymie równonoc wiosenna oznaczała początek roku kalendarzowego. Dopiero po tej dacie nowy rok obchodzony był w dniu 1 stycznia.

Obecnie na ten dzień przewiduje się naprawdę mnóstwo wydarzeń specjalnych. Spośród nich wymienić należy przede wszystkim Międzynarodowy Dzień Astrologii, Światowy Dzień Poezji czy Dzień Wagarowicza.

Astronomiczna wiosna w Polsce

Jednak w naszej kulturze odbywają się innego rodzaju uroczystości. W szkołach do dziś organizowane są specjalne obchody pierwszego dnia wiosny. W ich ramach uczniowie bardzo często przebierają się w wymyślne stroje, a także biorą udział w specjalnie przygotowanych zawodach i konkursach. Razem z całą szkołą celebrują oni nadejście cieplejszych dni. Zazwyczaj na ten czas przewidziane zostają dni wolne od nauki.

Zwieńczeniem tego radosnego dnia jest tak zwane topienie Marzanny. Jest to specjalnie skonstruowana kukła, która symbolizuje słowiańską boginię zimy i śmierci. 21 marca jest ona palona, a następnie wrzucana do rzeki. W ten właśnie sposób ludzie w Polsce przeganiają zimę oraz przywołują wiosnę, która ma sprawić, iż ziemia obrodzi pięknymi roślinami.

Zazwyczaj kukła Marzanny konstruowana poprzez użycie dużej ilości słomy, które następnie owija się w wymyślne stroje z płótna. Tradycja ta żywa jest do dziś i bardzo często stanowi nieodłączny element szkolnych uroczystości wiosennych.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrima aprilis 2016 – kiedy wypada?
Następny artykułNiedziela Palmowa 2016 – kiedy wypada?
Od wielu lat zajmuję się tematyką biznesu oraz mody. Każdego dnia staram się dzielić swoimi doświadczeniami z czytelnikami wielu serwisów Internetowych. Prywatnie pasjonatka fotografii oraz łucznictwa.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ