Okresowe szkolenia BHP – informacje podstawowe

Okresowe szkolenia BHP – informacje podstawowe

475
0
PODZIEL SIĘ

Obowiązujący w Polsce Kodeks Pracy jasno określa obowiązki każdego pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jednym z podstawowych wymogów stawianych pracodawcom jest kierowanie swoich pracowników na okresowe szkolenia w zakresie BHP. Celem tych szkoleń jest przypomnienie, utrwalenie i uaktualnienie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa pracy, a ich częstotliwość jest uzależniona od rodzaju wykonywanej pracy oraz jej warunków. Wszelkie kursy pod nazwą „BHP szkolenia okresowe” powinny być przeprowadzane zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy, które szczegółowo określa zasady ich organizacji.

Kto ma obowiązek odbycia okresowego szkolenia z zakresu BHP
Żaden pracodawca nie może dopuścić do pracy osoby, która nie została przeszkolona w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Dodatkowo – podczas całego okresu zatrudnienia – pracownik jest zobowiązany do uczestniczenia w określonych szkoleniach, które mają utrwalić jego wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa w pracy. Osoby posiadające obowiązek uczestniczenia w okresowych szkoleniach z zakresu BHP to:
– pracodawcy oraz osoby nadzorujące pracę innych ludzi (przede wszystkim kierownicy, mistrzowie i brygadziści),
– pracownicy inżynieryjno – techniczni (na przykład osoby zajmujące się konstrukcją, technologią bądź organizacją produkcji),
– pracownicy wykonujący zajęcia robotnicze,
– pracownicy służby bhp,
– pracownicy, którzy podczas wykonywania obowiązków służbowych są narażeni na czynniki niebezpieczne,
– pracownicy administracyjno – biurowi.

Polecamy również kursy rachunkowe.

W niektórych przypadkach można być zwolnionym z obowiązkowych szkoleń okresowych – taki przywilej posiada osoba, która przedstawi aktualne zaświadczenie o odbyciu odpowiedniego szkolenia (na przykład u innego pracodawcy) bądź odbędzie szkolenie okresowe wymagane na innym stanowisku pracy. W tym ostatnim przypadku należy spełnić podstawowy warunek – zakres tematyczny szkolenia odbywanego na innym stanowisku pracy powinien być tożsamy z programem szkolenia obowiązującym na aktualnym stanowisku.

Cele i zakres programowy szkolenia okresowego w dziedzinie BHP
Szkolenie okresowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy ma na celu przede wszystkim zaznajomienie pracownika z przepisami prawa w zakresie BHP, zagrożeniami występującymi na danym stanowisku pracy, zasadami postępowania w razie wypadku bądź wystąpienia zagrożenia oraz przyczynami i okolicznościami występowania zagrożeń i wypadków. W związku z tym każde szkolenie okresowe powinno obejmować zagadnienia z aktualnego prawa pracy, obowiązków i odpowiedzialności pracownika, możliwych zagrożeń i wypadków, chorób zawodowych, środków ochrony indywidualnej, ryzyka zawodowego w związku z wykonywanym zawodem oraz zasad postępowania w sytuacjach zagrożenia. Tylko tak przeprowadzone szkolenie okresowe umożliwi nabycie niezbędnej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTokarki CNC
Następny artykułUmowa kupna sprzedaży samochodu – wzór 2017
Od wielu lat zajmuję się tematyką biznesu oraz mody. Każdego dnia staram się dzielić swoimi doświadczeniami z czytelnikami wielu serwisów Internetowych. Prywatnie pasjonatka fotografii oraz łucznictwa.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ