Niedziela Palmowa 2016 – kiedy wypada?

Niedziela Palmowa 2016 – kiedy wypada?

597
0
PODZIEL SIĘ

Przed świętem Wielkiej Nocy, związanym ze zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa, następuje specjalny okres duchowego przygotowania się do tego niezwykle istotnego święta. Rozpoczyna go Niedziela Palmowa, przypadająca dokładnie 7 dni przed Wielkanocą.

Znaczenie religijne

Określana jest ona także jako Niedziela Męki Pańskiej i bezpośrednio wiąże się z dniem przybycia Chrystusa do Jerozolimy, będącym niejako początkiem jego męki. Po wkroczeniu do miasta, u stóp Jezusa zostały przez ludzi rzucone gałązki. Przywitały go również głośne pozdrowienia oraz wyznania wiary.

W związku z tym, iż święto palmowe związane jest z męką pańską, powinno zapoczątkowywać wśród ludzi okres głębokiej zadumy i wyciszenia. Są to dni wolne od przyziemnych trosk na rzecz zastanowienia się na swoim życiem, a także rolą Jezusa w naszej ziemskiej egzystencji. Należy w tym okresie zachować pokorę oraz celebrować zadumę nad wszelkimi trudami Jezusa, który został ukrzyżowany za nasze grzechy.

Praktykowanie święta

Niedziela Palmowa po raz pierwszy obchodzona była w okolicach IV wieku w Jerozolimie. Następnie zaś święto to przyjęło się w innych krajach, najpierw na wschodzie, potem zaś w całym chrześcijańskim świecie.

W Polsce pojawiło się w okresie średniowiecza. W jego trakcie wszyscy wierni przynoszą do kościoła specjalnie przygotowane palemki, które mają symbolizować odradzające się życie Jezusa, Warte podkreślenia jest także wydarzenie z roku 1986, kiedy to papież Jan Paweł II wyznaczył na ten czas Światowe Dni Młodzieży.

Pomimo całej duchowej otoczki, święto to wykorzystywane jest również na świecki sposób. Niezwykle popularne są w całej Polsce konkursy na najdłuższą i najpiękniejszą palemkę. Cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem, stąd co roku mamy okazje obserwować prawdziwe dzieła sztuki.

Z Niedzielą Palmową związane są również stare zwyczaje, które obecnie zachowały się jedynie w wybranych miejscach w Polsce. Spośród nich wymienić można między innymi procesje za figurką Jezusa na osiołku oraz odwiedzanie domów przez przebierańców.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPoczątek astronomicznej wiosny 2016 – pierwszy dzień wiosny
Następny artykułEgzamin gimnazjalny 2016 – termin
Od wielu lat zajmuję się tematyką biznesu oraz mody. Każdego dnia staram się dzielić swoimi doświadczeniami z czytelnikami wielu serwisów Internetowych. Prywatnie pasjonatka fotografii oraz łucznictwa.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ