PODZIEL SIĘ

Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna. Zapewnia piękny uśmiech, zdrowe zęby i dobre samopoczucie. Niestety czasami mimo codziennego szczotkowania zębów pojawia się kamień nazębny.

Kamień nazębny

Codziennie spożywamy pokarmy, które pozostawiają po sobie osad na zębach. Jeden z nich to tzw. płytka nazębna, a drugi to kamień nazębny. Często obie formy są mylone.

Płytka nazębna to odkładające się na zębach złogi bakterii, będące wynikiem działania śliny, picia napojów i spożywania pokarmów. Płytka jest lepka i stosunkowo łatwa do usunięcia. Powstaje po około 12 godzinach od ostatniego szczotkowania, dlatego zęby należy myć minimum 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym jedzeniu.

Kamień nazębny jest kruchym złogiem powstającym w wyniku krystalizacji związków wapnia i fosforanu. W trakcie codziennego szczotkowania nie da się usunąć kamienia, ale stosowanie specjalnych past z pirofosforanem może opóźnić jego osadzanie się.

Jeżeli płytka nazębną nie jest systematycznie usuwana może przerodzić się w kamień nazębny, który powoduje ciemny nalot na zębach, a nieusuwany prowadzi do stanów zapalnych, uszkodzenia szyjki zębów, a nawet paradontozy.

Usuwanie kamienia nazębnego

Zgodnie z zaleceniami stomatologów kamień powstający na zębach powinien być regularnie usuwany w gabinetach dentystycznych co 6 miesięcy. Czasami kamień jest niewidoczny, bo osadza się w przestrzeniach międzyzębowych, ale może to stwierdzić tylko lekarz, więc warto pilnować wizyt kontrolnych.

Obecnie dentyści stosują kilka metod usuwania kamienia. Do metod przestarzałych można zaliczyć usuwanie za pomocą freza (wiertła), który mechanicznie usuwa kamień. Drugą z tej kategorii jest usuwanie kamienia za pomocą ręcznego kruszenia przy pomocy młoteczków. Obie te metody są nieprecyzyjne i obarczone ryzykiem uszkodzenia szkliwa.

Nowoczesne gabinety wykorzystują osiągnięcia nauki i techniki. Stosują precyzyjne urządzenia, zapewniają bezbolesność zabiegów i ich skuteczność.

Wśród nowoczesnych technik usuwania kamienia nazębnego najczęściej stosowane są:

• ultradźwiękowa – kamień usuwany jest za pomocą specjalnych skanerów,
• dźwiękowa – kamień usuwają fale o określonej częstotliwości,
• laserowa – wykorzystywana jest wiązka lasera, bardzo precyzyjna,
• chemiczna – z użyciem 30% roztworu perhydrolu.

Wszystkie metody są całkowicie bezbolesne pod warunkiem, że przeprowadza je profesjonalny stomatolog.

Skaling (usuwanie kamienia nazębnego) może mieć różny zakres, w zależności od umiejscowienia kamienia. Najczęściej wykonuje się skaling naddziąsłowy na koronach zębów. Pod wpływem skalera kamień pęka i odpada od zęba. Po zabiegu zęby powinny być wypolerowane. Gładka powierzchnia utrudnia ponowne osadzanie się kamienia.

Skaling poddziąsłowy usuwa kamień z kieszonki dziąsłowej i korzenia zęba. Jest trudniejszy i wymaga większej pozycji, ale również jest bezbolesny. Na koniec stomatolog wykonuje piaskowanie, które wygładza powierzchnię zębów.

Cena usuwania kamienia nazębnego zależy od zakresu zabiegu. Usunięcie samego kamienia to koszt 50-60 zł za górę lub dół, piaskowanie to dodatkowy koszt o. 70 zł. Generalnie za usunięcie kamienia z wszystkich zębów wraz z polerowaniem możemy zapłacić 200 zł. Raz na pół roku daje to ok. 35 zł to na miesiąc. To nie tak dużo za zdrowe zęby i ładny uśmiech.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ