Kiedy zmiana czasu na letni 2016

Kiedy zmiana czasu na letni 2016

449
0
PODZIEL SIĘ

Czas letni, poza zwiększonymi temperaturami oraz większą ochotą do życia, charakteryzuje się przede wszystkim większą ilością światła, co umożliwia zintensyfikowanie działalności człowieka. Aby okazję tę wykorzystać w większym stopniu, przewidziana została zmiana czasu na letni, która odbywa się zawsze w ostatnią niedzielę marca. O godzinie 02:00 wskazówki naszych zegarków zostają przestawione o godzinę do przodu, dzięki czemu słońce zachodzi później, co możemy spożytkować na wiele różnych sposobów. W tym roku czas zmieniać będziemy w nocy z 26 na 27 marca.

Początków tego typu praktyk należy doszukiwać się w roku 1916, kiedy to Niemcy podczas I wojny światowej zmienili czas w celu uzyskania oszczędności w produkcji prądu. Bardzo szybko praktyka ta (połączona ze zmianą czasu zimowego) rozprzestrzeniła się na całym świecie. W Polsce zmiany były przeprowadzane nieregularnie i dopiero od roku 1977 mamy do czynienia ze stałym zwyczajem.

Zmiana czasu na letni

Istnieje wiele zalet i wad tego rozwiązania. Najoczywistszą korzyścią z przesuwania zegarków o godzinę do przodu jest wydłużony dzień, dzięki czemu nasza aktywność również jest dłuższa. Ma to znaczenie przede wszystkim dla gospodarek państwowych, ale również odciska się poważnym piętnem na naszym życiu.

Zmiany te związane są również z oszczędnościami w produkcji prądu, a także bezpieczeństwem drogowym, gdyż samochodu przez większość czasu poruszają się wtedy, gdy słońce jeszcze widnieje na horyzoncie.

Jeżeli chodzi natomiast o wady, to należy zwrócić uwagę na fakt, iż tego typu zmiana może zdezorganizować nasze życie. Ludzie muszą na nowo przyzwyczajać swój zegar biologiczny do innych pór. Problemy pojawiają się również w organizacji rozkładu jazdy komunikacji miejskiej. Również wspomniane oszczędności są przez wiele poddawane pod wątpliwość.

Zwykli ludzie narzekają przede wszystkim na krótszy sen, co w trakcie dnia bezpośrednio po zmianie może być związane z nieco gorszym samopoczuciem, osłabioną koncentracją i zmniejszonymi chęciami do wykonywania codziennych obowiązków. Wszystko to sprawia, że sporo osób organizuje sobie w tym czasie dni wolne od pracy.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDzień kobiet 2016
Następny artykułDzień mężczyzny 2016
Od wielu lat zajmuję się tematyką biznesu oraz mody. Każdego dnia staram się dzielić swoimi doświadczeniami z czytelnikami wielu serwisów Internetowych. Prywatnie pasjonatka fotografii oraz łucznictwa.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ