Jak zapewnić sobie efektywne i skuteczne palenie drewnem w kominku?

Jak zapewnić sobie efektywne i skuteczne palenie drewnem w kominku?

456
0
PODZIEL SIĘ

Odpowiednie przygotowanie drewna do kominka to gwarancja cieszenia się ciepłem w zimowe wieczory oraz oszczędność dla naszego domowego budżetu, który i tak jest przecież najczęściej już wystarczająco napięty. Jak zatem zapewnić sobie skuteczne i efektywne palenie drewnem w kominku?

Przygotowanie drewna do kominka

Materiały budowlane takie jak drewno już od dawna używane są do budowy chałup i domów mieszkalnych, jednak pierwotnie drewno było stosowane głownie jako nośnik energii. Warto wiedzieć, że największą wartość opałową mają drzewa liściaste takie jak dąb, grab, buk i jesion. Z kolei drewno iglaste spala się szybciej i dodatkowo zawiera żywicę, która zanieczyszcza komin sadzą. Jeśli chodzi materiały budowlane takie jak drewno, które ma być przeznaczone do ogrzewania pomieszczenia, to podstawą jest prawidłowe wysuszenie go. Najlepszym rozwiązaniem jest naturalne suszenie drewna co trwa min. 2 lata. Nie zaleca się trzymać go w postaci całych i nierozłupanych bali, ponieważ wilgoć nie będzie miała jak odparować ze środka i drewno zbutwieje. Żadna z tego więc korzyść do palenia w kominku. Bale należy więc pociąć na długość odpowiadającą wymiarom paleniska i rozłupać na połowy lub ćwiartki.

Lepsze jest drewno naturalne, czyli z lasu lub ogrodu, niż pozyskane z odpadów i resztek stolarskich czy pociętych mebli. Chodzi tutaj głownie o emisje szkodliwych związków typu kleje, lakiery, farby. Miejsce do suszenia powinno być zadaszone i zapewniać przewiew powietrza. Drewno należy ułożyć dość luźno i odizolować od podłoża. Można ułożyć je na stosie o podstawie koła i układać stopniowo ku górze na kształt stożka. Dzięki temu możliwa będzie cyrkulacja powietrza z każdej strony, co przyśpieszy proces suszenia. Należy tez chronić drewno przed deszczem, ponieważ wilgoć obniża wartość kaloryczną opału i utrudnia proces spalania. Wysuszone drewno przeznaczone do spalenia warto przenieść do zamkniętego pomieszczenia, skąd będziemy je brać na bieżąco do palenia. Przed włożeniem do kominka drewno powinno być ogrzane do temperatury pokojowej, dzięki czemu można maksymalnie wykorzystać energię tkwiąca w suchym i twardym drewnie.

Wpis został stworzony przy współpracy www.mbwesolek.pl zajmującego się sprzedażą m.in. drewno kominkowe Kalisz, drewno kominkowe Konin

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ