PODZIEL SIĘ

Moda na aktywne spędzanie czasu i zdrowy tryb życia sprawiają, ze coraz większą popularnością cieszą się siłownie. Szczególnie chętnie odwiedzane są w okresie zimowym, kiedy pogoda nie pozwala na bieganie w terenie, wycieczki rowerowe.

Jak wybrać siłownię

Decydując się na rozpoczęcie ćwiczeń na siłowni trzeba wziąć pod uwagę kilka elementów. Oczywiście najważniejszym kryterium jest cel jaki chcemy osiągnąć, czy chcemy budować masę mięśniową czy wzmacniać kondycję, a może chcemy tylko się zrelaksować po dniu pracy. Tylko duże siłownie wyposażone są w sprzęt umożliwiający realizację wszystkich tych celów.

Wyposażenie siłowni jest ważne, ale należy także zwrócić uwagę na jej lokalizację, odległość od miejsca zamieszkania lub miejsca pracy. Godzinny dojazd może szybko zniechęcić do regularnych ćwiczeń.
Większość siłowni oferuje swoim klientom karnety, ale trzeba zapoznać się z warunkami korzystania z nich, ilość wejść, godziny.

Strefy treningów

Profesjonalna siłownia podzielona jest na strefy przeznaczone do różnych treningów. Każda z nich wyposażona jest w odpowiedni sprzęt.

Najszerszą i najwięcej wykorzystywaną jest strefa do treningu aerobowego, czyli kondycyjnego i spalającego kalorie. Najpopularniejsze urządzenia to:

bieżnia technogym,
• rowerki stacjonarne,
• stepper,
• orbitrek,
• ergometr wioślarski np. TechnoGym.

Treningi na tych urządzeniach preferowane są zwłaszcza przez kobiety.

Kolejną grupą jest sprzęt do ćwiczenia masy mięśniowej, przede wszystkim są to ćwiczenia siłowe na różne partie mięśni. W tym obszarze siłowni powinny znaleźć się:

• ławeczki,
• poręcze do podnoszenia,
• motylki,
• maszyny do ćwiczeń różnych partii mięśni.

W ostatnim czasie coraz popularniejsze są treningi obwodowe rozwijające wszystkie partie mięśni. Na obwodzie znajduje się od 8 do 12 różnych maszyn. Osoba ćwicząca wykonuje kolejno ćwiczenia na każdej z nich.

Duże siłownie wydzielają osobną powierzchnię przeznaczoną do ćwiczeń indywidualnych rozciągających. Powinny znaleźć się tu materace, hantle, piłki. Równocześnie może być wykorzystywana do ćwiczeń indywidualnych z trenerem.

Wybierając siłownię warto zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj urządzeń, ale także na ich ilość. Jeden rowerek czy bieżnia oznaczają długie oczekiwanie w kolejce.

Po dokonaniu ostatecznego wyboru nie pozostaje nic innego jak rozpocząć regularne treningi.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ