PODZIEL SIĘ

Ekologiczna jazda samochodem zazwyczaj kojarzy nam się ze staraniami o dobro otaczającej nas natury, która bez wątpienia traci na zwiększonej emisji spalin i niezauważaniu oczywistych zmian, jakie w niej z tego względu zachodzą. Jak się jednak okazuje, tego typu podróże mogą okazać się korzystne również dla nas. W jaki sposób?

Korzyść dla portfela

Oczywiście mowa w tym miejscu o pieniądzach. Jak wiemy, auto prawie zawsze wiąże się ze sporymi wydatkami, dlatego też warto szukać sposobów, które pozwolą nam nieco zaoszczędzić. W tym celu powinniśmy skupić się przede wszystkim na paliwie, którego zakup pochłania większość naszych środków. Co zrobić, by spalać mniej?

Po pierwsze, biegi. Jak wykazują wszelkie wyliczenia, powinniśmy zmieniać je jak najszybciej. Mówiąc dokładniej, bardziej opłacalna jest jazda na najwyższym biegu dla określonego przedziału prędkości. Nie oznacza to oczywiście, że należy podróżować na najwyższych obrotach. W ten sposób dojedziemy szybciej, jednak spalimy zdecydowanie więcej paliwa.

Kolejną istotną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, są pierwsze metry bezpośrednio po uruchomieniu auta. Pamiętajmy o tym, aby możliwie jak najszybciej zmieniać bieg z pierwszego na drugi. Zbyt długa jazda na tak zwanej „jedynce” nie będzie bowiem dla nas korzystna. Podczas zimowej pory warto nawet zrezygnować z tego biegu i startować od razu z „dwójki”. Ruszymy szybciej, a nasz bak będzie pełniejszy.

Skoro omówiliśmy startowanie i samą jazdę, pora wspomnieć coś o hamowaniu. Silnik zużyje mniej paliwa, jeżeli przy zmniejszaniu prędkości zdejmiemy nogę z gazu i zredukujemy biegi, zamiast naciskać pedał hamulca.

Niezwykłym „wyciskaczem” paliwa jest także klimatyzacja. Używajmy jej więc rozważnie. Warto zwrócić uwagę również na odpowiednie ciśnienie w oponach. Jeżeli będzie ono nieodpowiednie, zużycie benzyny może wzrosnąć nawet do ponad 10%.

Trzymanie się powyższych zasad z pewnością pozwoli nam podróżować w sposób oszczędny. Dzięki temu zachowamy w kieszeni więcej pieniędzy, natomiast atmosfera będzie przynajmniej odrobina czystsza.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ