Ekodriving – fanaberie czy oszczędność?

Ekodriving – fanaberie czy oszczędność?

591
1
PODZIEL SIĘ

Każdy właściciel samochodu osobowego doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że sam zakup samochodu to dopiero początek wydatków – do tego należy doliczyć wydatki na wymianę zużywających się podzespołów eksploatacyjnych, wydatki na ubezpieczenie pojazdu, regularne przeglądy techniczne czy tez oczywiście na paliwo. Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że wielkość spalania warunkowana jest nie tylko rodzajem silnika i samym rodzajem samochodu, który posiadamy, ale przede wszystkim naszym stylem jazdy!

Ile można zaoszczędzić?
Już na samym początku rozważań na temat ekodrivingu trzeba wspomnieć, że efekty oszczędności na paliwie przy odpowiednim stylu jazdy mogą wynosić od kilku do nawet kilkudziesięciu procent w porównaniu do standardowej jazdy. Na co powinniśmy zwrócić uwagę i jak powinniśmy prowadzić samochód, aby tego typu efekty osiągnąć? Efekty, które będą odczuwalne podczas tankowania na stacji benzynowej?

Podróże samochodem
Jedną z podstawowych zasad eko jazdy jest oszczędne operowanie gazem i hamulcem. Nie oznacza to jednak, że mamy się rozpędzać przez dwa kilometry, ale powinniśmy to robić w miarę dynamicznie – im samochód szybciej (z pewnym umiarem) osiągnie prędkość „przelotową”, tym szybciej będziemy mogli jechać ze stałą prędkością – a o to właśnie w eko drivingu w największym skrócie chodzi! Aby jak najmniej przyśpieszać i jak najmniej hamować.

Jak to osiągnąć?
Aby osiągnąć jak najmniejsze spalanie musimy nauczyć się przewidywać sytuację na drodze. Jeżeli za 200 metrów jest kolejne skrzyżowanie i nie zapaliło się na nim jeszcze zielone światło, to nie warto rozpędzać się do prędkości przelotowej, ale „dotoczyć się” tam.

To zależy tylko od nas!
Podsumowując, ekodriving może przynieść nam realne oszczędności poczynione na ilości spalanego paliwa na każde przejechane sto kilometrów, a jedynie od nas zależy to, jak będzie wyglądał nasz własny styl jazdy. Agresywna i szybka jazda nie tylko może stwarzać zagrożenie na drodze, ale jest po prostu nieopłacalna ekonomicznie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWygodne przechowywanie żywności
Następny artykułNawigacja GPS – korzyści i zalety?
Od wielu lat zajmuję się tematyką biznesu oraz mody. Każdego dnia staram się dzielić swoimi doświadczeniami z czytelnikami wielu serwisów Internetowych. Prywatnie pasjonatka fotografii oraz łucznictwa.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ