7 sposobów na otwarcie butelki wina bez korkociągu

7 sposobów na otwarcie butelki wina bez korkociągu

1652
0
PODZIEL SIĘ

Wyobraźmy sobie taką sytuację: zasiadamy do wykwintnej, pięknie wyglądającej kolacji dla dwojga, z nastrojową muzyką i świecami. Sięgamy po stojącą tuż obok butelkę wspaniałego wina, i…. Nie ma korkociągu! Sytuacja staje się niezręczna, uświadamiamy sobie bowiem, że w ogóle go nie posiadamy. Musimy więc poradzić sobie bez niego. Tylko jak? Oto kilka pomysłów na to, jak otworzyć wino bez korkociągu.

1. Otwieranie przy pomocy buta i ściany

Sposób dość popularny w sieci, choć niewiele osób opanowało tę technikę w praktyce. Oto co nam będzie potrzebne:
– but – dowolny, jednak nie szpilki ani klapki,
– ściana lub inna pionowa powierzchnia; w plenerze doskonale sprawdzi się drzewo,
– trochę czasu i wytrwałości oraz całkiem dużo siły mięśni.
Jeśli mamy już wszystkie potrzebne przedmioty, zaczynajmy. Umieszczamy butelkę wina w bucie tak, by jej dno stało na miejscu pięty, a następnie uderzamy butem w ścianę. Robimy to tak długo, aż korek wysunie się na ok. 2 cm. i możliwe będzie jego chwycenie i pociągnięcie.
Metoda ta niesie ze sobą dwa zagrożenia: butelka może pęknąć, jeśli nie ustawimy jej dokładnie pod kątem 90 stopni względem powierzchni ściany, oraz możliwość wystrzelenia korka – uderzajmy więc z umiarem.

2. Metoda na wkręt i kombinerki

Każdy mężczyzna ma w domu te narzędzia: wkręt, kombinerki i śrubokręt, więc wykorzystanie tego sposobu nie powinno nam sprawić kłopotu.
Metoda polega na wkręceniu wkręta do korka, a następnie chwyceniu go kombinerkami i pociągnięciu do góry aż do całkowitego wyjścia korka. Sposób prosty technicznie, ale dla drobnej kobiety może być nieco kłopotliwy. Jeśli więc akurat planujemy się napić wina w wyłącznie damskim gronie, zamiast kombinerek wykorzystajmy widelec z twardej stali i, opierając go o szyjkę butelki, zróbmy z niego dźwignię. W ten sposób otworzymy wino z łatwością.

3. Klucz

Taki zwykły klucz do zamka wbijmy w korek pod kątem 45 stopni. Następnie, kręcąc w kółko, ciągnijmy. Jest to idealna metoda na korki sztuczne, te prawdziwe mogą się kruszyć jeśli brakuje nam wprawy. Ale spróbować warto.

4. Łyżeczką do cukru

Bardzo prymitywna i wręcz barbarzyńska metoda na otwarcie butelki wina. Jeśli jednak nie dysponujemy żadnym z wyżej wymienionych narzędzi, a wyłącznie łyżeczką do cukru – to cóż nam innego pozostaje?
Metoda polega na wepchnięciu korka do butelki. Ponieważ panujące w butelce ciśnienie nie pozwoli nam na to, koniecznym staje się ukruszenie korka. Minusem tej metody są drobinki korka wpadające do wina, warto więc mieć pod ręką gęste sitko.
Jak pokazują liczne testy praktyczne – łyżeczkę z powodzeniem zastąpi szczoteczka do zębów.
Inna wersją tej metody jest rozwiercenie korka wiertarką.

5. Sznurek

Jest to stosunkowo mało znana metoda, którą przeprowadza się w następujących krokach:
– w korku należy zrobić dziurę na wylot,
– na sznurku robimy supeł, który kładziemy dokładnie na dziurce zrobionej w korku,
– następnie przy pomocy śrubokręta przepychamy supeł przez korek, aż do końca,
– ciągniemy za sznurek, wyciągając korek.

6. Pompka rowerowa

Końcówką pompki należy przebić korek na wylot, a następnie pompować. Powietrze wykona za nas całą pracę, wypychając korek na zewnątrz.
Metoda jest prosta i nie wymaga użycia siły, nie ma także ryzyka wychlapania wina na skutek wstrząsów towarzyszących próbom otwarcia butelki.

7. Nóż

Ostatni sposób jest najtrudniejszy i najbardziej ryzykowny. W najlepszym razie ryzykujemy utratą butelki wina, w najgorszym – palca.
Pierwszym krokiem jest odnalezienia na butelce miejsca łączenia, czyli cieniutkiej kreseczki biegnącej przez całą długość butelki. Tuż przed krawędzią szyjki butelki znajduje się przewężenie. Miejsce, w którym przewężenie to krzyżuje się z łączeniem – jest najsłabszym punktem butelki. Kiedy już je znajdziemy, chwyćmy butelkę, ułóżmy równolegle do podłoża i korkiem do ściany. Następnie połóżmy nóż płasko na butelce i jednym silnym pchnięciem uderzmy w zlokalizowany chwilę wcześniej punkt. Prawidłowo wykonana operacja spowoduje odcięcie korka razem z krawędzią butelki.

Jeśli więc szukamy odpowiedzi na pytanie jak otworzyć wino bez korkociągu, to sposobów na to jest dużo. Tyle że niektóre z nich są nieco ryzykowne.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ