5 najciekawszych miejsc w województwie łódzkim

5 najciekawszych miejsc w województwie łódzkim

521
0
PODZIEL SIĘ

Ziemia Łódzka to województwo, w którym przechodzi geometryczny środek Europy. Stolicą regionu jest drugie co do wielkości miasto w Polsce, liczące ponad 800 tysięcy mieszkańców. Łódź słynęła niegdyś z olbrzymich fabryk, w których produkowało się tkaniny i odzież. Dziś większość z nich już nie pracuje, przynajmniej nie jako fabryki odzieży. Co można zobaczyć na Ziemi Łódzkiej? Zapraszamy na wycieczkę po najciekawszych miejscach, które się tam znajdują.

1. Łódź

Łódź jest stolicą regionu i zarazem największym jego miastem. Co ciekawe, przez miasto nie przepływa żadna rzeka. Najważniejsze atrakcje stolicy regionu to: Ulica Piotrkowska będąca głównym deptakiem, galeria Manufaktura, będąca jedną z największych galerii handlowych w Polsce, największe w Europie Środkowej Muzeum Włókiennictwa czy Ogród Zoologiczny. Łódź to miasto, w którym nie ma co narzekać na nudę.

2. Wieluń

Wieluń jest niedużym miastem powiatowym, które leży w zachodniej części województwa. W tym mieście z dość bogatą historią znajduje się wiele interesujących budowli. Do najciekawszych należą: Ratusz, Brama Krakowska, znajdujący się w Parku Miejskim Zamek czy mury obronne.

3. Rezerwat Niebieskie Źródła

Dwie pierwsze propozycje adresowane były dla miłośników zwiedzania starych miast i oglądania zabytków. Teraz przyszedł czas na miłośników cudów natury. Jednym z nich jest rezerwat Niebieskie Źródła, w którym chronione są wywierzyska krasowe. Nazwa nie wzięła się z przypadku – woda w źródłach rzeczywiście jest niebieska.

4. Uniejów

Kto jest w łódzkim, musi odwiedzić Uniejów – nieduże miasteczko, zlokalizowane tuż przy granicy z wielkopolską. Uniejów zasłynął przede wszystkim dzięki olbrzymiemu kompleksowi termalnemu, który czynny jest przez cały rok. Uniejowskie termy znane są w całej Polsce, a gdy tylko zrobi się ciepło, są tam organizowane różne imprezy.

Drugą atrakcją Uniejowa jest znajdujący się tam zamek. Wybierając się na termy, warto odwiedzić też ten XIV-wieczny, postawiony przez Krzyżaków budynek.

5. Geometryczny Środek Polski

Dla osób, których interesuje nietypowa turystyka, najlepszym miejscem będzie Geometryczny Środek Polski – znajdujący się w miejscowości Piątek. Wyznaczenie tego punktu polegało na połączeniu wysuniętych najbardziej na południe, północ, wschód i zachód punktów naszego kraju. Aby uhonorować to miejsce w sposób szczególny, na rynku znajduje się nowoczesny pomnik.

Łódzkie – województwo w centrum naszego kraju. To idealny region dla każdego, bowiem z racji położenia, zewsząd jest tam stosunkowo blisko. Można odwiedzić łódzkie w weekend lub zaplanować tu dłuższy pobyt.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ